Home / Ευρώπη / Στα ημιτελικά της ACB η Ρεάλ Μαδρίτης μετά το δύσκολο διπλό επί της Γκραν Κανάρια

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο απέναντι στην Γκραν Κανάρια, ωστόσο χάρη στο πολύ καλό της τέταρτο δεκάλεπτο απέδρασε με το διπλό (75-81) κάνοντας το 2-0 στη σειρά και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του ισπανικού πρωταθλήματος!

Οι «νησιώτες» ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς, ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι και το +7 στα πρώτα λεπτά (13-6). Ωστόσο με ένα σερί 10-2, η ομάδα το Πάμπλο Λάσο έκλεισε το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (15-16).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στη Ρεάλ μέχρι και στο δεύτερο δεκάλεπτο (35-37 το ημίχρονο). Κάπου εκεί όμως η «Βασίλισσα» ανέβασε στροφές, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας ακόμα και στο +12 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Φερνάντεθ και Κάρολ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την Γκραν Κανάρια ξεχώρισε ο Σλότερ με 22 πόντους.

Στα ημιτελικά, η Ρεάλ Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Βαλένθια-Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-37, 51-58, 75-81