Home / Άλλα Σπόρ / Σπουδαία πρόκριση Αρβανίτη – Καραγκούνη στο Πόρετς

Σπουδαία πρόκριση Αρβανίτη – Καραγκούνη στο Πόρετς

Το δίδυμο των Βίκυ Αρβανίτη και Πένυς Καραγκούνη πανηγύρισε μία σπουδαία πρόκριση στον 2ο γύρο του Major που διεξάγεται στο Πόρετς.

Μετά από ένα παιχνίδι θρίλερ η Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη πανηγύρισαν μια σπουδαία πρόκριση στο 2ο γύρο των νοκ άουτ αγώνων του τουρνουά Major στο Πόρετς της Κροατίας.

Η Εθνική ομάδα γυναικών βρέθηκε να χάνει με 1-0 από τις Κινέζες Βανγκ, Γιούε κι ενώ προηγήθηκαν με 19-15 στο β’ σετ δέχθηκαν ένα σερί 5-0 με τις Κινέζες να έχουν ματς μπολ.

Δεν κατάφεραν όμως να τελειώσουν το παιχνίδι στις τέσσερις ευκαιρίες που είχαν και στο 23-23 η Καραγκούνη με μπλοκ έδωσε ξανά το προβάδισμα με το σετ να τελειώνει 24-26.

Στο τάι μπρέικ Βίκυ και Πένυ προηγήθηκαν με 11-6 για να ακολουθήσει ένας τραυματισμός της Βίκυς και μικρή διακοπή με τις Κινέζες να μειώνουν προσωρινά σε 11-9, αλλά στη συνέχεια ένα σερί 4-0 έδωσε τη νίκη στην Εθνική.

Αύριο πάντως το ελληνικό δίδυμο έχει δύσκολο έργο καθώς αντιμετωπίζει τις Γερμανίδες Λούντβιχ, Βάλκενχορστ (Νο 2 του ταμπλό).

πηγή : sport24.gr