Home / Μπάσκετ / NBA / Σάρωσαν τους Νάγκετς και ισοφάρισαν οι Μπλέιζερς

Σάρωσαν τους Νάγκετς και ισοφάρισαν οι Μπλέιζερς

Μετά από δύο σερί ήττες, οι Μπλέιζερς αντέδρασαν με εμφατικό τρόπο και συντρίβοντας τους Νάγκετς με 115-95 στο Πόρτλαντ έφεραν στο 2-2 τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs.

Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα χτίζοντας από την πρώτη περίοδο διψήφια διαφορά, ενώ στο τρίτο δωδεκάλεπτο έφτασαν μέχρι και το +33 (91-58). Ο Μάικ Μαλόουν δεν είχε λόγο να ταλαιπωρεί άλλο τους βασικούς του και πέταξε λευκή πετσέτα στην τελευταία περίοδο παίζοντας μόνο με αναπληρωματικούς.

Ο Νόρμαν Πάουελ με 29 και ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 21 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Μπλέιζερς, ενώ ο Ντέμιαν Λίλαρντ έμεινε στους 10 (με 1/10 σουτ) μαζί με ισάριθμες ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 16 πόντους (αλλά με μόλις 7/18 σουτ) και 9 ριμπάουντ για το Ντένβερ, που σε τρεις μέρες θα φιλοξενήσει το πέμπτο ματς της σειράς.

Δωδεκάλεπτα: 32-24, 57-47, 93-66, 115-95.