Home / Μπάσκετ / Ελλάδα / ΠΑΟΚ: Κέρδισε τον… Γκότσερ και επέστρεψε στις νίκες

ΠΑΟΚ: Κέρδισε τον… Γκότσερ και επέστρεψε στις νίκες

Κακό… διάλειμμα αποδείχτηκε για τον ΠΑΟΚ η ήττα της περασμένης αγωνιστικής από το Περιστέρι (ύστερα από τρεις σερί νίκες). Το Σάββατο (9/1) ο «δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε με 96-87 εντός έδρας του Μεσολογγίου για την 11η αγωνιστική της Basket League. Ως εκ τούτου ανέβηκε στο 5-5, με τους αντιπάλους τους να γνωρίζουν την 8η συνεχόμενη ήττα (3-8).

Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Γκρίφιν με 24 πόντους (10/13δίπ., 4/6 β.). Ωστόσο, συνολικά κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γκότσερ του Μεσολογγίου με 32π. (2/4 δίπ., 5/8 τρίπ., 13/15β., 4 ασίστ). Πολύ καλός στο ντεμπούτο του με τους φιλοξενούμενους και ο Πουαριέ με 16π. (7/10 δίπ., 2/4 β., 8 ρίμπ.)

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «φορτσάτοι» στην αναμέτρηση και με ένα γρήγορο 10-0 έδειξαν τις προθέσεις τους για το τελικό αποτέλεσμα. Χρειάστηκε να περάσει ένα 4λεπτο, προκειμένου να επιτευχθούν οι πρώτοι πόντοι των φιλοξενούμενων, με τρίποντο του Γκότσερ. Από τη στιγμή, όμως, που ο Αμερικανός γκαρντ «ζέστανε» το χέρι του, έβαλε στο παιχνίδι και την ομάδα του, καταφέρνοντας να την οδηγήσει στο 21-21 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με πέντε πόντους (26-21).

Το Μεσολόγγι άρχισε τη 2η περίοδο με ένα γρήγορο 6-0 (26-27). Γενικότερα από τη στιγμή που έσφιξε την άμυνά του, μείωσε τα λάθη του (τέσσερα στα πρώτα λεπτά, τα οποία έφεραν και το 10-0 του ΠΑΟΚ) αλλά και είδε τον αντίπαλό του να αυξάνει τα δικά του (10 σε 16’), είχε μπει για τα… καλά στη διεκδίκηση του αγώνα. Οι Θεσσαλονικείς έχτισαν εκ νέου μία μικρή διαφορά (47-42), με τον Νταρέλ Πουαριέ και… προφανώς τον «καυτό» Γκότσερ να κρατούν την ομάδα τους κοντά στο σκορ (51-47 στο τέλος του 1ου ημιχρόνου).

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ στις αρχές της 3ης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα, αλλά να νιώθει την καυτή «ανάσα» του Μεσολογγίου. Μάλιστα, το τελευταίο κατάφερε να μειώσει στους δύο (64-62) 4’28” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Ωστόσο, έκτοτε ακολούθησε ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων, με τον Λοβ να βγαίνει μπροστά από πλευράς τους και με τη βοήθεια του Τσαλμπούρη να οδηγούν την ομάδα τους στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα οκτώ πόντων (78-70).

Το καλό μομέντουμ του «δικέφαλου του Βορρά» τον οδήγησε να φτάσει και στη μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά (+14, 90-76) στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου. Έκτοτε ο ρυθμός κάπως χάλασε, κάτι που δεν επηρέασε όμως τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έφτασε στη νίκη με 96-87.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 51-47, 78-70, 96-87.

Έκανε τη διαφορά: Ποιος άλλος. Πραγματικό… κρίμα για την αποψινή ήττα του Μεσολογγίου, μόνο και μόνο για τη συγκλονιστική εμφάνιση του Γκότσερ (32π., 2/4 δίπ., 5/8 τρίπ., 13/15β., 4 ασίστ). Ο Αμερικανός γκαρντ των φιλοξενούμενων ήταν ο απόλυτος MVP στην αναμέτρηση της Θεσσαλονίκης.

Η στιγμή του ματς: Πόσο συχνά συμβαίνει ένας παίκτης να έχει σκοράρει 5/5 τρίποντα και να γυρίζει και να ζητάει «συγγνώμη», ύστερα από την πρώτη του άστοχη προσπάθεια; Ο Γκότσερ το κάνε! Δείχνοντας ότι πέρα από σουτέρ… ολκής, είναι και άψογος χαρακτήρας.

Το στατιστικό του αγώνα: Σίγουρα έπαιξε τον ρόλο του το 46% (6/13) του ΠΑΟΚ έξω από τα 6,75μ. έναντι του 30% (7/23) του Μεσολογγίου. Ωστόσο, σημαντική ήταν και η συγκέντρωση των γηπεδούχων από τη γραμμή των ελεύθερων βολών (24/26, 92%).