Home / Μπάσκετ / Ελλάδα / Παθιασμένος Παναθηναϊκός έκανε μπρέικ στο ΣΕΦ και ελπίζει!

Παθιασμένος Παναθηναϊκός έκανε μπρέικ στο ΣΕΦ και ελπίζει!

Μπορεί να πήγε στον Πειραιά με ειδική συνθήκη στα σέντερ, όμως ο Παναθηναϊκός το έκανε ξανά! Με εξαιρετική εμφάνιση και μεγάλη ψυχή, η ομάδα της Καπογιάννη πήρε σπουδαίο «διπλό» στο ΣΕΦ (76-81) για τον πρώτο τελικό της Α1 και μείωσε σε 2-1 τη σειρά με τον Ολυμπιακό!

Εκπληκτική εμφάνιση έκαναν οι Φιτζέραλντ και Ριντ, με 27 και 24 πόντους αντίστοιχα, ενώ σημαντικά βοήθησαν οι Χολμς και Χατζηνικολάου με 12 βαθμούς αμφότερες. Από την άλλη πλευρά, η Πλουφ είχε 24 πόντους και 11 ριμπάουντ, με την Σταμολάμπρου να έχει 19 πόντους.

Το ματς

Με πέντε γρήγορους πόντους της Βίτολα, ο Ολυμπιακός άνοιξε από νωρίς τη διαφορά στο +5 (7-2), όμως ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 10 πόντων, πέρασε για τα καλά μπροστά (7-12). Οι «πράσινες» έμεναν με άνεση μπροστά κυρίως στις Φιτζέρλαντ και Ρίντ, όμως ένα buzzer beater τρίποντο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου από την Χατζηνικολάου, ήταν αυτό που έδωσε το +7 (14-21).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η ομάδα της Καπογιάννη συνέχισε δυναμικά με τις… γνωστές ύποπτες στην επίθεση (Ριντ-Χατζηνικολάου) και την Αμερικανίδα να στέλνει τη διαφορά στο +9 (16-25). Η Βίτολα με δύο βολές μείωσε (20-26), αλλά τα δύο σερί τρίποντα της Χολμς άνοιξαν την ψαλίδα σε διψήφιο αριθμό (22-32)! Φιτζέραλντ και Χατζηνικολάου συνέχισαν να σκοράρουν χωρίς αντίπαλο, με αυτό το +10 να παραμένει μέχρι το ημίχρονο (30-40).

Με καλάθι και φάουλ της Λύμουρα ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο (34-47). Οι Πλουφ και Σταμολάμπρου προσπάθησαν να πετύχουν κάτι (42-49), όμως η Χολμς και η «καυτή» Ριντ, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16 (42-58). Μια βολή της Βίτολα και δύο της Χάμπλιν μείωσαν κάπως (45-58), με την Φιτζέραλντ να δίνει ξανά αέρα 15 πόντων στο «τριφύλλι».

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει την τελική του αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο. Τα σουτ των Νικολοπούλου και Σταμολάμπρου μείωσαν στους έξι (58-64), αλλά σε κάθε ευκαιρία που της δινόταν, η Φιτζέρλαντ ήταν εκεί για να κρατά σε απόσταση ασφαλείας τον Παναθηναϊκό (61-70). Η Πλουφ με δικές της προσπάθειες έκλεισε την ψαλίδα (70-74) μετά από ώρα, αλλά η τρομερή Φιτζέραλντ δεν έχανε σουτ και οι «πράσινες» πήραν τη νίκη (76-81)!

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-40, 45-60, 76-81