Home / Άλλα Σπόρ / Πέμπτος στην Ευρώπη ο Μουστόπουλος

Πέμπτος στην Ευρώπη ο Μουστόπουλος

Την πέμπτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Πάλης U15 που ολοκληρώθηκε σήμερα στη Βουλγαρία κατέκτησε ο Αβραάμ Μουστόπουλος.

Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε για το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 62κ. ελευθέρας απέναντι στον Νοβακόφσκι και ηττήθηκε με τεχνική υπεροχή.

Ο Πολωνός πήρε 4 πόντους στην αρχή του αγώνα και ο Ελληνας πρωταθλητής αναγκάστηκε να ρισκάρει, προκειμένου να «γυρίσει» το παιχνίδι.

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε τη διοργάνωση έχοντας εξασφαλίσει δύο πέμπτες θέσεις, ενώ το σύνολο των εμφανίσεων κρίθηκαν άκρως ικανοποιητικές από τους Ομοσπονδιακούς προπονητές. Το πρόσημο για το μέλλον της ελληνικής Πάλης ήταν για μία ακόμη φορά θετικό και αποδεικνύεται ότι στο άθλημα υπάρχει πολύ καλό υλικό.