Home / Μπάσκετ / NBA / Ο Λεμπρόν χάλασε την ιστορική στιγμή της Χάμον

Ο Λεμπρόν χάλασε την ιστορική στιγμή της Χάμον

Η Μπέκι Χάμον έγραψε ιστορία. Έγινε η πρώτη γυναίκα που κάθεται ως head coach σε πάγκο ομάδας του ΝΒΑ αντικαθιστώντας στη δεύτερη περίοδο του αγώνα με τους Λέικερς τον Γκρεγκ Πόποβιτς, όταν εκείνος αποβλήθηκε για διαμαρτυρία. Οι πρωταθλητές επικράτησαν των Σπερς με 121-107, καθώς ο Λεμπρόν Τζέιμς δεν ήθελε να χαλάσουν τα 36α γενέθλιά του. Ο «βασιλιάς» είχε 26 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Ντένις Σρέντερ και ο Άντονι Ντέιβις ακολούθησαν με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα. Ο Ντεζούντε Μάρεϊ με 29 και ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 23 πόντους δεν μπόρεσαν να χαρίσουν στην Μπέκι Χάμον την πρώτη της νίκη.

Ο Κογουάι Λέοναρντ επέστρεψε μετά από απουσία δύο αγώνων και-παρότι μασκοφόρος (μετά τον τραυματισμό του στο πρόσωπο)-είχε 28 πόντους και 7 ασίστ στη νίκη των Κλίπερς επί των Μπλέιζερς με 128-105. Ο Πολ Τζορτζ με 23 πόντους βοήθησε την ομάδα του Τάιρον Λου να φτάσει στο 4-1. Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 25 πόντους ξεχώρισε από το Πόρτλαντ, αλλά ο Ντέμιαν Λίλαρντ έμεινε στους 20 με 3/14 σουτ (0/8 τρίποντα).

Οι Νετς επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας 145-141 των Χοκς. Ο Κάιρι Ίρβινγκ ξύπνησε στην τέταρτη περίοδο, όταν και πέτυχε τους 17 από τους 25 πόντους του, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ είχε 33 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Οι Χοκς, που είδαν το αήττητό τους να σπάει (3-1), είχαν κορυφαίους τους Τρέι Γιανγκ και Τζον Κόλινς που πέτυχαν από 30 πόντους. Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχε 22 πόντους από τον πάγκο, αλλά ο Ντανίλο Γκαλινάρι έπαιξε μόλις τρία λεπτά λόγω διαστρέμματος.

Ο ΛαΜέλο Μπολ δικαιολόγησε για πρώτη φορά τον ντόρο γύρω από το όνομά του και με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ οδήγησε τους Χόρνετς στη νίκη με 118-99 στο Ντάλας. Η Σάρλοτ κατάφερε να περιορίσει τον Λούκα Ντόντσιτς στους 12 πόντους με 4/10 σουτ και μόλις 5 ασίστ (3 λάθη) σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Οι Σέλτικς συνέτριψαν με 126-107 τους Γκρίζλις, κερδίζοντας για δέκατη σερί φορά τον συγκεκριμένο αντίπαλο. Ο Τζέιλεν Μπράουν συνέτριψε το ρεκόρ καριέρας του και από τους 34 το έφτασε στους 42 πόντους έχοντας 7/10 τρίποντα, παρότι έπαιξε μόλις 29 λεπτά και δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιηθεί στην τελευταία περίοδο.