Home / Μπάσκετ / NBA / Λεμπρόν και Μονκ… νίκησαν τους Κινγκς

Λεμπρόν και Μονκ… νίκησαν τους Κινγκς

Δεν ήθελε να χάσει… Και έτσι ο Λεμπρόν Τζέιμς με την σημαντική συμβολή του Μαλικ Μονκ πήραν από το χέρι τους Λέικερς και με μεγάλες εμφανίσεις στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να πανηγυρίσουν στο τέλος τη νίκη 122-114 απέναντι στους Κινγκς. Ο Τζέιμς πέτυχε τους 14 από τους 31 πόντους και ο Μονκ τους 11 από τους 24 στην τελευταία περίοδο με τους Λέικερς έτσι να φτάνουν στην τέταρτη νίκη τους στα τελευταία πέντε τους παιχνίδια και συνολικά το ρεκόρ τους στο 20-19.

Οι Κινγκς είχαν σε καλή βραδιά τους Φοξ και Χιλντ. Ο πρώτος πέτυχε 30 πόντους και ο δεύτερος 26, αλλά η στήριξη που είχαν από τους συμπαίκτες τους ήταν μηδαμινή, με αποτέλεσμα να πέσουν στο ρεκόρ τους στο 16-23.

Σημαντικό σημείο στο ματς και αυτό για το οποίο διαμαρτύρονται οι Κινγκς ήταν η φάση στο 119-114 που θεωρούν ότι ουσιαστικά έβαλε τέλος σε όποιες ελπίδες είχαν για τη νίκη. Τι συνέβη; Ο Φοξ δεν είχε ακουμπήσει την μπάλα αλλά είδε τον χρόνο να τρέχει και ζήτησε από τους διαιτητές να δουν το replay. Εκείνοι έδωσαν τζάμπολ κάτι που εκνεύρισε τον Φοξ και τον προπονητή του, καθώς οι Κινγκς έχασαν την κατοχή και μια μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν.