Home / Μπάσκετ / Καταπληκτική Σερβία και με… φόρα στο Ρίο! (vid)

Καταπληκτική Σερβία και με… φόρα στο Ρίο! (vid)

Καταιγιστική ήταν η Σερβία στον τελικό του Προολυμπιακού στο Βελιγράδι, καθώς συνέτριψε 108-77 το Πουέρτο Ρίκο και έτσι πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο!

Ποιος είδε τη Σερβία και δεν τη… φοβήθηκε!

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς διέλυσε 108-77 το Πουέρτο Ρίκο στον τελικό του Προολυμπιακού και έτσι πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για το Ρίο!

Το… πάρτι ξεκίνησε ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι οικοδεσπότες σημείωσαν 37 πόντους, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με το +33 (60-27). Λόγω της μεγάλης διαφοράς, το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Σέρβους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 108-77.

Πέντε παίκτες των «Πλάβι» τελείωσαν το ματς διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Μπογκντάνοβιτς και Γιόκιτς να ήταν πρώτοι σκόρερ με 26 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Κάλινιτς είχε 15. Από τους ηττημένους έκανε ό,τι μπορούσε με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 37-11, 60-27, 82-56, 108-77

Πηγή:Sport-fm.gr