Home / Ευρώπη / Εύκολα το 1-0 επί της Γκραν Κανάρια η Ρεάλ Μαδρίτης

Εύκολα το 1-0 επί της Γκραν Κανάρια η Ρεάλ Μαδρίτης

Με 103-79 επιβλήθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης υποδεχόμενη την Γκραν Κανάρια το βράδυ της Δευτέρας (31/5), κάνοντας έτσι το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών της ACΒ.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έφτασε εύκολα στη νίκη κεφαλαιοποιώντας το εξαιρετικό της πρώτο δεκάλεπτο (34-11). Η «Βασίλισσα» –των νοσούντων από κορωνοϊό, Αμπάλδε και Ρέγες– είχε εφτά παίκτες διψήφιους στον τομέα του σκοραρίσματος, με τον Πουαριέ να σημειώνει double-double (14π., 11ρ., 3 ασ.), ενώ εκτελούσε με 43,5% έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Από την άλλη, για τους φιλοξενούμενους -οι οποίοι αρκέστηκαν σε μια πολύ δυνατή τρίτη περίοδο (34-22)- ξεχώρισε ο Κοστέγιο με 23 πόντους.

Το επόμενο παιχνίδι της σειράς είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη (2/6, 23:00).

Τα δεκάλεπτα: 34-11, 56-30, 78-64, 103-79.