Home / Άλλα Σπόρ / Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πινγκ πονγκ Νέων: Υποβιβάστηκε η Εθνική κορασίδων, οι παίδες στην 30ή θέση

Η Εθνική ομάδα κορασίδων υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία της Ευρώπης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πινγκ πονγκ Νέων του Βαραζντίν κι εκεί θ’ αγωνιστεί στην αντίστοιχη διοργάνωση του 2021. Στο ταμπλό 17-24, όπου συνέχισε μετά την ήττα της Τετάρτης από τη Σλοβενία στα πλέι οφ, νίκησε αρχικά τη Σουηδία με 3-1 σετ και διατήρησε τις ελπίδες της για τη 17η θέση, η οποία θα τη διατηρούσε στο επίπεδο 1 της Ευρώπης.

Λίγες ώρες μετά, όμως, δεν μπόρεσε να επαναλάβει την καλή εμφάνιση, έχασε εύκολα από τη Βουλγαρία με 3-1 σετ και έπεσε κατηγορία. Τερμάτισε την προσπάθειά της στις θέσεις 19-20, καθώς το τελευταίο ματς κατάταξης δεν έχει ενδιαφέρον και οι διοργανωτές το αφήνουν εκτός.

Από την πλευρά της, η Εθνική παίδων είχε βρεθεί την Τετάρτη στο μίνι ταμπλό των πιο χαμηλών θέσεων και την Πέμπτη είχε μία νίκη και μία ήττα, οπότε και κατετάγη 30ή.

Το πρωί της Πέμπτης, οι κορασίδες πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στην Κροατία με συνολικά καλή απόδοση. Παίζοντας για τις θέσεις 17-24, επικράτησαν της Σουηδίας με 3-1 σετ και πήραν ψυχολογία στο κυνήγι των πιθανοτήτων για την παραμονή στην πρώτη κατηγορία της Ευρώπης. Στον επίσης πολύ κρίσιμο αγώνα για τις θέσεις 17-20, όμως, δεν είχαν την απόδοση που θα τους επέτρεπε να γίνουν ανταγωνιστικές. Έχασαν με 3-0 σετ από τη Βουλγαρία, περιορίστηκαν στις θέσεις 19-20 και υποβιβάστηκαν στη δεύτερη κατηγορία της Ευρώπης.

Με νίκη θα πήγαιναν στον «τελικό» για τη 17η θέση και την παραμονή στην πρώτη κατηγορία, ενώ στις παρακάτω θέσεις δεν γίνεται καν ο αγώνας, επειδή απουσιάζει το ενδιαφέρον, αλλά και για να διευκολυνθεί το πρόγραμμα.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Σουηδία 3-1:

Λεμονιά Γκαϊντατζή-Άγκνες Σβένσον 3-0 (11-8, 15-13, 11-8)

Δέσποινα Άμπα-Άλις Νίλσον 2-3 (11-6, 4-11, 10-12, 14-12, 2-11)

Στέλλα Τζαρίδου/Άμπα-Νίλσον/Σβένσον 3-2 (1-11, 11-2, 7-11, 11-8, 11-8)

Γκαϊντατζή-Νίλσον 3-1 (8-11, 11-8, 11-9, 11-7)

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα Βουλγαρία-Ελλάδα 3-0:

Σιντέλια Μούτλου-Στέλλα Τζαρίδου 3-0 (11-6, 11-7, 11-7)

Βικτόρια Πέρσοβα-Λεμονιά Γκαϊντατζή 3-0 (11-9, 11-8, 11-2)

Μούτλου/Πέρσοβα-Δέσποινα Άμπα/Τζαρίδου 3-0 (11-7, 11-4, 13-11)

Η Εθνική παίδων είχε δύο νίκες στο ταμπλό των θέσεων 29-35 και ολοκλήρωσε τα παιχνίδια της με ήττα 3-0 σετ από τη Σερβία για να περιοριστεί στην 30ή θέση.

Νωρίτερα την Πέμπτη, κατέβαλε με 3-0 σετ την Αγγλία, ενώ την Τετάρτη είχε επικρατήσει και της Γεωργίας με το ίδιο σκορ.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Αγγλία 3-0:

Ανδρέας Καραμπελιάς-Τζέιμς Ντένισον 3-0 (11-5, 11-7, 11-9)

Αλέξανδρος Αλεξόπουλος-Γιόζεφ Χάντερ 3-0 (11-9, 11-9, 11-5)

Κώστας Μηλικούδης/Αλεξόπουλος-Ντένισον.Χάντερ 3-2 (11-9, 9-11, 12-10, 9-11, 11-9)

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα Σερβία-Ελλάδα 3-0:

Μπόγκνταν Ίλιτς-Ανδρέας Καραμπελιάς 3-1 (11-6, 6-11, 11-4, 11-6)

Ούρος Νίνκοβιτς-Κώστας Μηλικούδης 3-1 (7-11, 14-12, 11-7, 14-12)

Ματίγια Σέπα/Ίλιτς-Μηλικούδης/Αλέξανδρος Αλεξόπουλος 3-1 (13-11, 12-10, 11-13, 11-4)