Home / Μπάσκετ / Ελλάδα / Γύρισε από την… κόλαση και ισοφάρισε τον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός!

Γύρισε από την… κόλαση και ισοφάρισε τον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός!

Τρομερό comeback για τον Παναθηναϊκό και «ζωντανός» για τον τίτλο!

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +18, με τις «πράσινες» να κάνουν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο με την εξαιρετική Μόργκαν και να φτάνουν στη νίκη (76-73), με τη σειρά να μεταφέρεται στο ΣΕΦ για τον τρίτο και τελευταίο τελικό.

Η Αμερικανίδα του «τριφυλλιού» ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους, με τη Ριντ να είχε 19π. και 10 ριμπάουντ. Αγωνία για τη Λεουτσάνκα, η οποία αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού από την πρώτη περίοδο.

Από τις «ερυθρόλευκες», ξεχώρισαν οι Φοντέιν και Κόστοβιτς με 14π. και 13π. αντίστοιχα.

Το ματς

Αρκετά επιθετικά μπήκαν και οι δύο ομάδες, όπου έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας συμβάδιζαν και το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς χέρια (18-17) μέχρι το 8’. Εκεί, ο Ολυμπιακός έτρεξε στον αιφνιδιασμό και ξέφυγε στο +4 (18-22), με τη Ριντ να διαμορφώνει το 20-22 της πρώτης περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν να τρέχουν στο ανοικτό γήπεδο και στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου και εκμεταλλευόμενες τα λάθη του Παναθηναϊκού, ξέφυγαν στο +8 (20-28). Η Λεουτσάνκα έκοψε προσωρινά το σερί των φιλοξενούμενων, αλλά η απάντηση ήταν άμεση και με σημείο αναφορά τις Σταμολάμπρου, Κόστοβιτς και Νικολοπούλου ξέφυγαν στο +16 (24-40), στο 16’. Στη συνέχεια, η Ριντ πάλευε… μόνης της επιθετικά για τις «πράσινες», με την Σταμάτη να παίρνει και εκείνη… μπρος και έτσι ο Ολυμπιακός να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +18 (33-51).

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 76-73

Καλύτερο ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος από τον Παναθηναϊκό, όπου με πρωταγωνίστρια τη Μόργκαν αρχικά έκανε σερί 7-0 (40-51) και με την Αμερικανίδα να συνεχίζει έτσι, μείωσε στο -10 (46-56), στο 25’. Η Φοντέιν αντέδρασε για τις «ερυθρόλευκες» για το νέο +12 (50-62), αλλά η Μόργκαν πήρε ξανά… φωτιά, ρίχνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (59-63), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την ίδια… φόρα μπήκε ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 8-2, πέρασε μπροστά (67-65), στο 33’. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή με τη Φοντέιν (69-71), αλλά η άμυνα των «πράσινων» και τα μεγάλα σουτ, τους έστειλαν στο δικό τους +3 (74-71), στο 38’. Στα τελευταία λεπτά, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 76-73 και αφού η Ντέιβις αστόχησε στην εκπνοή για την ισοφάριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19 (10ριμ.), Μόργκαν 26 (2), Μούλη 8, Λύμουρα 5 (5 ασίστ), Καλαμπάκου, Κωτούλα, Δίελα 6 (2), Λεουτσάνκα 8, Χατζηνικολάου 4.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 7, Σταμάτη 11 (1), Αλεξανδρή 10 (2), Φοντέιν 14 (1), Νικολοπούλου 11 (1), Κόστοβιτς 13 (12ριμπ.), Ντέιβις 7.