Home / Μπάσκετ / NBA / Αποβλήθηκε λανθασμένα ο Γκριν στον αγώνα Γουόριορς-Νικς (video)

Αποβλήθηκε λανθασμένα ο Γκριν στον αγώνα Γουόριορς-Νικς (video)

Μια διαιτητική παρανόηση στέρησε τον Ντρέιμοντ Γκριν σε ένα ολόκληρο ημίχρονο στους Γουόριορς στον αγώνα με τους Νικς.

Ο δυναμικός φόργουορντ είχε δεχτεί μια τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στην πρώτη περίοδο, αλλά δέχτηκε δεύτερη και αποβλήθηκε 1:04 πριν το τέλος του ημιχρόνου, όταν έβαλε τις φωνές στον συμπαίκτη του, Τζέιμς Γουάιζμαν, αλλά οι διαιτητές νόμιζαν πως φώναζε στους ίδιους.

Το λάθος έκανε ο δευτεροετής διαιτητής, Τζον Μπάτλερ και ο προπονητής των Γουόριορς, Στιβ Κερ, τόνισε πως το παραδέχτηκε ο επικεφαλής της διαιτητικής ομάδας, Μπεν Τέιλορ στη διάρκεια της ανάπαυλας.

Ο Ντρέιμοντ Γκριν ήταν, όπως γίνεται αντιληπτό, έξαλλος. «Μπορεί να γίνει ένα λάθος, αλλά όταν πρόκειται για κάτι τόσο σοβαρό που οδηγεί στην αποβολή ενός παίκτη πώς δεν μπορεί να διορθωθεί;», ανέφερε μετά την ήττα της ομάδας του.