Home / Μπάσκετ / NBA / Απίστευτος διασυρμός των Κλίπερς από τους Μάβερικς

Απίστευτος διασυρμός των Κλίπερς από τους Μάβερικς

Αυτό που έγινε στο Staples Center δεν έχει προηγούμενο στην κυριολεξία. Οι Μάβερικς όχι απλά νίκησαν, αλλά διέσυραν τους Κλίπερς με 124-73 με την τελική διαφορά να είναι και… τιμητική για τους γηπεδούχους.

Το Ντάλας προηγήθηκε με 77-27 στο ημίχρονο, με τη διαφορά αυτή να είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία του ΝΒΑ μετά από δύο δωδεκάλεπτα! Μάλιστα στα μέσα της τελευταίας περιόδου έφτασαν μια ανάσα και από το +60 (63-120). Ο Λούκα Ντόντσιτς δεν χρειάστηκε να παίξει πάνω από 26 λεπτά έχοντας 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ 21 πόντους πρόσθεσε ο Τζος Ρίτσαρντσον.

Για τους Κλίπερς, που έπαιξαν χωρίς τον Κογουάι Λέοναρντ μετά τον τραυματισμό του (του έγιναν ράμματα στο στόμα) στο προηγούμενο ματς, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα. Ο Πολ Τζορτζ είχε 15 πόντους αλλά με 4/13 σουτ σε 24 λεπτά, ενώ ο Σερζ Ιμπάκα πρόσφερε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν

Δωδεκάλεπτα: 13-36, 27-77, 57-104, 73-124