Home / Βόλεϊ / Έκανε σεφτέ κόντρα στον ΟΦΗ ο Φίλιππος Βέροιας

Έκανε σεφτέ κόντρα στον ΟΦΗ ο Φίλιππος Βέροιας

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη διαδικασία των αγώνων κατάταξης για τις θέσεις 5-8 του πρωταθλήματος Volley League ο Φίλιππος Βέροιας, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν σπουδαία νίκη με 3-1 κόντρα στον ΟΦΗ.

Κορυφαίοι του Φιλίππου ήταν οι Γάτσης, Φερέλ και Μπουράκης, ενώ ο Κώστας Προύσαλης μπήκε αλλαγή και σταδιακά επιστρέφει στην κανονικότητα. Κορυφαίος του ΟΦΗ ο Σαρικεΐσογλου, που σήκωσε το βάρος της υποδοχής αλλά και επιθετικά μαζί με τον Μαρκς, εν απουσία του Ντράγκο.

Η μακεδονική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο στα δύο πρώτα σετ. Όπως φαίνεται και στο σκορ δεν είχαμε εναλλαγές με εξαίρεση το 3ο σετ όπου ο ΟΦΗ προηγήθηκε 22-19 με το μπλοκ του Μαρκς στον Τζιουμάκα, αλλά ο Φίλιππος με τα μπλοκ του Τζιουμάκα, του Γάτση και δύο λάθη των κρητικών έκανε σερί 5-0 και έκανε το 24-22.

Οι Κρητικοί ισοφάρισαν με δύο επιθέσεις του Σαρικεΐσογλου, άσσο του Φραγκιαδάκη και άουτ του Στέλιου Τζιουμάκα. Στο 4ο σετ ο Φίλιππος με άσσους τους Γάτση ξέφυγε 6-2, συντήρησε τη διαφορά και πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-19, 24-26, 25-19) σε 113′

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Γραμμενούδης 1 (1 άσσος), Τζιουμάκας Στ. 8 (5/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 72% υπ. – 52% άριστες), Γάτσης 17 (9/11 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 12 (8/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στουντζίνσκι 12 (9/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 65% υπ. – 24% άριστες), Φερέλ 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 79% υπ. – 47% άριστες), Μιχελάκης, Προύσαλης, Βαρβεσιώτης 1 (1/5 επ.).

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Σαρικεΐσογλου 16 (13/27 επ., 3 άσσοι, 50% υπ. – 18% άριστες), Μαρκς 17 (12/35 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. – 44% άριστες), Τάλερ, Φραγκιαδάκης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρατζάς 3 (3/7 επ.) / Βελούδης (λ, 74% υπ. – 42% άριστες), Χαραλαμπίδης 4 (4/6 επ., 29% υπ. – 14% άριστες), Γαιώτος, Μανωλάκης.