Home / Μπάσκετ / NBA / Υποκλίθηκαν στον «εξωγήινο» Κάρι (video)

Υποκλίθηκαν στον «εξωγήινο» Κάρι (video)

Επέστρεψε αγριεμένος ο Κάρι. Ο «εξωγήινος» ήταν εξαιρετικός κόντρα στους Μπλέιζερς (132-125), πέτυχε 40 πόντους (τους 17 στην παράταση) και οι Γουόριορς απέχουν ένα βήμα από τους τελικούς της Δύσης.

Οι Μπλέιζερς έβαλαν δύσκολα στους Γουόριορς, αλλά οι πρωταθλητές με τον Στεφ Κάρι να κάνει την επανεμφάνισή του ύστερα περίπου δύο εβδομάδες και να έχει 40 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε 36:34, επικράτησαν 132-125 στην παράταση στο Πόρτλαντ.

Έκαναν το 3-1 στη σειρά και απέχουν μια νίκη από την πρόκριση στους τελικούς της Δύσης. Ο Κλέι Τόμσον είχε 23 πόντους και ο Ντρέιμοντ Γκριν 21. Από τους ηττημένους 36 είχε ο Λίλαρντ, 24 ο ΜακΚόλουμ.

Ανώτεροι στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι και έδειχναν ότι είναι σε καλό δρόμο για να επαναλάβουν ότι έκαναν προ δύο ημερών και να φέρουν σε πλήρη ισορροπία την κόντρα με τους πρωταθλητές, αλλά έκαναν καταστροφικό (γι’ αυτούς) τρίτο δωδεκάλεπτο (18-29). Οι φιλοξενούμενοι, που μπήκαν με προβάδισμα ενός πόντους στην τελευταία περίοδο, γλίτωσαν από… του χάρου τα δόντια στα 51.9’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας με τρίποντο του Μπέιρνς.

Στην έξτρα περίοδο το πήρε πάνω του ο «εξωγήινος», καθώς πέτυχε τους 17 από τους 21 πόντους της ομάδας του.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-18, 67-57, 85-86, 111-111, 125-132 (στην παράταση)