Home / Μπάσκετ / NBA / Ισοφάρισαν και είναι πλέον μια ανάσα από το ρεκόρ οι Γουόριορς

Ισοφάρισαν και είναι πλέον μια ανάσα από το ρεκόρ οι Γουόριορς

Στον μαγικό κόσμο του ΝΒΑ

Aθήνα
Μια ανάσα, συγκεκριμένα μια νίκη από την κατάρριψη του θρυλικού ρεκόρ των Μπουλς «απέχουν», πλέον, οι Γουόριορς. Οι πρωταθλητές του ΝΒΑ ήταν συγκλονιστικοί και πέρασαν με 92-86 από το Σαν Αντόνιο, φθανάνοντας έτσι σε 81 αγώνες τις 72 νίκες, όσες έκαναν τη σεζόν 1995/96 οι Μπουλς (72-10), ενώ αν νικήσουν τους Γκρίζλις στο Όκλαντ στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου θα γράψουν με χρυσά γράμματα τα ονόματα τους στην ιστορία του ΝΒΑ.

Η ομάδα του Στιβ Κερ νίκησε για πρώτη φορά στην έδρα των Σπερς από το 1997 (!), καθώς εκεί μετρούσαν 33 σερί ήττες. Παράλληλα έσπασαν το αήττητο των «σπιρουνιών» σε κανονική περίοδο στο σπίτι τους. Ο Στεφ Κάρι ήταν και πάλι ο μεγάλος ηγέτης με 37 πόντους (4/9 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στη Φιλαδέλφεια ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν καθοριστικός στη νίκη των Μπακς επί των Σίξερς στην παράταση. Πέρα από 14 πόντους (ανάμεσά τους και το καλάθι που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο διαμορφώνοντας το 98-98 της κανονικής περιόδου στα 33’’ πριν το τέλος), 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 40:23, ο 21χρονος άσος έκανε πέντε τάπες και τρία κλεψίματα. Συνοπτικά σε αγώνες για το ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ουάσινγκτον-Σάρλοτ 113-98
Χιούστον-Λέικερς 130-110
Κλίπερς-Ντάλας 98-91
Ντένβερ-Γιούτα 84-100
Φιλαδέλφεια-Μιλγουόκι 108-109 (παράταση)
Ιντιάνα-Μπρούκλιν 129-105
Μαϊάμι-Ορλάντο 118-96
Σαν Αντόνιο-Γκόλντεν Στέιτ 86-92