Home / Ποδόσφαιρο / Europa League / Ήττες για ΑΕΚ Λάρνακας και Απόλλων Λεμεσού, αλλά… υπάρχει ελπίδα

Ήττες για ΑΕΚ Λάρνακας και Απόλλων Λεμεσού, αλλά… υπάρχει ελπίδα

Στο Europa League

Aθήνα
«Ζωντανή» στο παιχνίδι της πρόκρισης έμεινε η ΑΕΚ Λάρνακας μετά το εντός έδρας 1-1 με τη Σπαρτάκ Μόσχας, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον 3o προκριματικό γύρο του Europa League.

Η κυπριακή ομάδα ισοφάρισε στο 65′ με τον Αντρέ Άλβες, ενώ ο Ανανίτζε είχε δώσει προβάδισμα στους Ρώσους από το 38ο λεπτό. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στη Μόσχα την προσεχή Πέμπτη (4/08).

Διαιτητής: Αλεχάντρο Ερνάντεθ (Ισπανία)

Κίτρινες: Κατάλα, Τόμας – Ζομπνίν, Κομπάροφ

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (Ιντιάγκεθ): Μίνιο, Μόισοφ, Κατάλα, Χόργκε, Άλβες, Τομας, Τετέ (76΄ Χαραλαμπίδης), Τριτσκόφσκι, Μπόλιεβιτς, Ορτίθ, Χαραλάμπους (84΄ Ιωάννου).

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ: (Αλενίτσεφ): Ρεμπρόφ, Ανανίτζε (72΄ Μελκάτζε), Γκλουσάκοφ, Ζε Λουίς, Προμς, Μποκέτι, Ποπόφ (59΄ Ζούεφ), Κούτεποφ, Κομπάροφ, Εστσένκο.

Ηττήθηκε, αλλά ελπίζει ο Απόλλων Λεμεσού

Ο Απόλλων Λεμεσού ηττήθηκε με 2-1 από την Γκράσχοπερς στην Ελβετία στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον 3o προκριματικό γύρο του Europa League.

Ο Απόλλων έχασε πέναλτι με τον Άλεξ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (10΄) και σαν να μην έφτανε αυτό στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στον αγώνα με τον Ταμπάκοβιτς.

Η ομάδα της Κύπρου, όμως, δεν τα παράτησε και στο 73΄ με καρφωτή κεφαλιά του Γκίε κατάφερε να ισοφαρίσει.

Η Γκρασχόπερς εκμεταλευόμενη το γεγονός πως ο Απόλλων έπαιζε με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτα του αγώνα, μετά την αποβολή του Σατσέτι με 2η κίτρινη στο 87΄, κατάφερε να πάρει την νίκη στις καθυστερήσεις (90+3΄) με το γκολ του Λαβανσί. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 4/8 στην Κύπρο.

Διαιτητής: Αντρίς Τρεϊμάνις (Λετονία)

Κίτρινες: Μπάμερτ, Μαλ, Κάλστρομ – Σατσέτι, Μπεντόγια, Κυριάκου

Κόκκινη: Σατσέτι (2η κίτρινη)

Γκρασχόπερς (Π. Τάμι): Μαλ, Αντόνοφ, Κάλστρομ, Πνίσι, Σιγκιούρτζονσον, Μπάσιτς, Άντερσεν (77΄ Μπραχίμι), Ταμπάκοβιτς (46΄ Μούνσι), Μπάμερτ, Καμπερί (71΄ Λαβανσί), Λούτχι.

Απόλλωνας (Π. Εμάνουελ): Βάλε, Στυλιανού, Αγγελή, Bινίσιους, Βασιλείου, Χάμπος Κυριάκου, Άλεξ, Μπεντόγια (90΄ Μπαρμπάρο, Πέδρο, Πίττας (63΄ Σατσέτι), Γκιέ (83΄ Μαγκλίτσα).

Στους πρώτους αγώνες του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα (οι ρεβάνς θα διεξαχθούν στις 4 Αυγούστου):

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Βόρσκλα Πόλταβα (Ουκρανία) 0-0

ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία) 1-1

Ζαγκλέμπιε Λούμπιν (Πολωνία)-Σεντερίσκε (Δανία) 1-2

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Ρίο Άβε (Πορτογαλία) 0-0

Γέλγκαβα (Λετονία)-Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ) 1-1

Αούστρια Βιένης (Αυστρία)-Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) 0-1

Λιλ (Γαλλία)-Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) 1-1

Ολεκσάντριγια (Ουκρανία)-Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) 0-3